Στα πέναλτι η Σερβία την Ιταλία

Πέμπτη 23 Ιουνίου 2011

Η Κροατία νίκησε εύκολα το Μαυροβούνιο με 11-5 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Super Final του World League πόλο  των ανδρών, που διεξάγεται στη Φλωρεντία. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 4-1 στο πρώτο 8λεπτο, πριν το σκορ διευρυνθεί
στη δεύτερη περίοδο. Οι ΗΠΑ και η Αυστραλία πέτυχαν τις πρώτες νίκες τους της Κίνας και του Καναδά με 13-6 και 13-8, αντίστοιχα. Στο παιχνίδι της Σερβίας με την Ιταλία, η παγκόσμια πρωταθλήτρια νίκησε στα πέναλτι με 13-12, στα πέναλτι, με τον κανονικό αγώνα να έχει λήξει 10-10.
Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Α' Όμιλος
ΗΠΑ – Κίνα 13-6
Τα οκτάλεπτα:
  4-3, 3-2, 4-1, 2-0
Τα γκολ των ΗΠΑ: Αζεβέντο 4, Χάντνατ 2, Αλεξάντερ 2, Κρούμπχολτζ 2 Μαν 2, Βαρέλας 1.
Τα γκολ της Κίνας: Γκούο 3, Ταν 1, Λιανγκ 1, Ζάνγκ 1.

Σερβία- Ιταλία 13-12 (στα πέναλτι, κ.α. 10-10)
2-4, 3-2, 2-1, 3-3
Τα γκολ της Σερβίας: Πρλαϊνοβιτς 5, Φιλίποβιτς 3, Πιγέτλοβιτς 1, Ουντόβισιτς 1.
Τα γκολ της Ιταλίας: Τζορτζέτι 3, Αϊκάρντι 2, Πεσούτι 2, Φιλιόλι 2, Φελούγκο 1.
Πέναλτι: Σερβία:  Γκόκιτς, Ουντόβισιτς, Πιγέτλοβιτς.
Ιταλία: Φελούγκο, Γκάλο.

Β’ Όμιλος

Μαυροβούνιο-Κροατία 5-11
Τα οκτάλεπτα
: 1-4, 2-2, 1-2, 1-3
Τα γκολ του Μαυροβουνίου: Ντράσκο Μπρούλιαν 1, Ράντοβιτς 1, Ντανίλοβιτς 1, Βούκσεβιτς 1, Ντράσκοβιτς 1.
Τα γκολ της Κροατίας: Μπούριτς 2, Μπόσκοβιτς 2, Γιόκοβιτς 2, Σούκνο 2, Πασκβάλιν 1, Ομπράντοβιτς 1, Μπουλούμπασιτς 1.

Αυστραλία-Καναδάς 13-8
4-2, 4-2, 2-2, 3-2
Τα γκολ της Αυστραλίας: Μακ Γκρέγκορ 3, Κάμπελ 2, Κότεριλ 2, Γουντς 2, Κλέλαντ 1, Μάρτιν 1, Σουίφτ 1, Ρόατς 1.
Τα γκολ του Καναδά: Γκράχαμ 3, Κονσταντίν 2, Μπόιντ 2, Κουντάμπα 1.
ΠΗΓΗ:aquaticsnews