«Ασημένιος» Γιαννιώτης στα 5 χλμ.

Παρασκευή 22 Ιουλίου 2011

Η συλλογή μεταλλίων από την Ελλάδα και τον Σπύρο Γιαννιώτη συνεχίστηκε στο 14ο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρούς στίβου στη Σαγκάη. Ο Ελληνας πρωταθλητής κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στην κούρσα των 5χλμ κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας και ολοκλήρωσε με αυτόν τον τρόπο
την θριαμβευτική του πορεία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καθώς την Τετάρτη είχε αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10 χλμ εξασφαλίζοντας παράλληλα και την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.Όπως και σε εκείνη την κούρσα έτσι και τώρα ο αθλητής του Νίκου Γέμελου έδωσε μάχη για το χρυσό μετάλλιο με τον Τόμας Λούρτζ μόνο που αυτή τη φορά ο Γερμανός έφτασε πρώτος στο σημείο τερματισμού σε 56:16.6

Ο Σπύρος Γιαννιώττης ακολούθησε με 56:17.4, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Εβγκένι Ντράτσεφ με 56:18.5.

Αυτό είναι το τέταρτο συνολικά μετάλλιο για τον πρωταθλητή του Ολυμπιακού, ο οποίος πλέον σε παγκόσμια πρωταθλήματα μετρά ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο στα 5 και στα 10 χλμ ανοιχτής θάλασας.

Παράλληλα η χώρα μας έφτασε συνολικά στα εφτά μετάλλια στην ιστορία των παγκοσμίων πρωταθλημάτων.

Στην ίδια κούρσα μετείχε ο Αντώνης Φωκαίδης, ο οποίος τερμάτισε στην 29η θέση με χρόνο 56:46.0.