ΝΑΟΚ: Έβαλε υποθήκη παραμονής...

Τρίτη 12 Ιουλίου 2011

Μετά τις τρεις σερί ήττες ο Ν.Α.Ο.Κέρκυρας είχε βρεθεί σε πολύ δεινή θέση, όσον αφορά την μάχη της παραμονής. Ωστόσο, η κερκυραϊκή ομάδα την Κυριακή πήρε –επιτέλους- μπροστά, σημείωσε δύο πολύ σημαντικές νίκες και απέκτησε προβάδισμα
στην μάχη της αποφυγής της Β΄ εθνικής.

Καθάρισε στην επανάληψη τον Αγ. Νικόλαο
Στο πρώτο ματς της Κυριακής, και μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο ΝΑΟΚ κυριάρχησε στο πρώτο οκτάλεπτο και ο Αγ. Νικόλαος στο δεύτερο, στην επανάληψη οι Κερκυραίοι έδειξαν την αποφασιστικότητα τους (επρόκειτο για ματς ζωής ή θανάτου γι΄ αυτούς) και δεν άφησαν περιθώρια στους Κρητικούς φτάνοντας στη νίκη – ανάσα με 9-6.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1 (ημ. 4-4), 0-2, 2-3 (τελ. 6-9)

ΝΑΟΚ (Μ. Τζόρτζεβιτς): Κοράκης 3, Τοράκης 2, Νεράτζης 1, Γιαννιώτης 1, Πουλίδας 1, Χάνδανος 1

Πλέι άουτ – 4η αγωνιστική
ΝΟ Αγ. Νικολάου - ΝΑΟΚ 6-9
Περιστέρι - ΑΝΟ Γλυφάδας 5-6
Ηλυσιακός - Ποσειδώνας Ιλισίων 7-7

Το ξεπουπούλιασε…
Στον απογευματινό αγώνα της Κυριακής, ο ΝΑΟΚ τέθηκε αντιμέτωπος με το Περιστέρι, σε ένα επίσης πολύ κρίσιμο ματς, καθώς ο νικητής της αναμέτρησης, θα ξέφευγε με τρεις στη μάχη της παραμονής.
Κι ευτυχώς, σε αυτό τον αγώνα εμφανίστηκε ένας ΝΑΟΚ από το πρόσφατο ένδοξο παρελθόν.
Μετά από μια μοιρασμένη πρώτη περίοδο, οι Φαίακες πάτησαν γκάζι και «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες τους Αθηναίους, φτάνοντας ανετότατα στην επιβλητική νίκη (12-3)

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-0 (ημ. 4-1), 4-0, 4-2 (τελ. 12-3)
ΝΑΟΚ (Μ. Τζόρτζεβιτς): Κοράκης 4, Πουλίδας 3, Τοράκης 2, Κουλούρης 2, Νεράτζης 1.

6. ΝΟ Αγίου Νικολάου 0
*Οι έξι ομάδες της φάσης των πλέι άουτ θα δώσουν τους αγώνες του δεύτερου γύρου από την περίοδο 15-17 Ιουλίου
ΠΗΓΗ:corfupress.com