Τώρα κανείς δεν τις σταματά

Δευτέρα, 25 Ιουλίου 2011

Πρόβα μεταλλίου. Η εθνική ομάδα γυναικών διέλυσε την Ολλανδία με 12-10 και προκρίθηκε στα ημιτελικά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης. Όπως και πριν από δύο χρόνια στη Ρώμη, έτσι και τώρα η Ελλάδα είναι μίνιμουμ στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του κόσμου και πλέον έχει δύο ευκαιρίες για να πάρει και το πρώτο της
μετάλλιο στη διοργάνωση.
Την Τετάρτη (27/6) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό το νικητή του αγώνα ανάμεσα στην Ιταλία και την Αυστραλία.

Πάτησε γκάζι και «έπνιξε» τις «τουλίπες»
Η Ολλανδία στα πρώτα λεπτά του αγώνα βρήκε κενά στην άμυνα της εθνικής ομάδας και με το γρήγορο παιχνίδι της προηγήθηκε 3-1. Στην άμυνα είχε προσαρμοστεί στην εξουδετέρωσης της φουνταριστής Αλεξάνδρας Ασημάκη και των Ρουμπέση και Γερόλυμου στην περιφέρεια, αλλά την βρήκε από αλλού.
Η Σταυρούλα Αντωνάκου με δύο γκολ μείωσε σε 4-2, 25'' πριν από το τέλος της α' περιόδου και από εκεί άρχισε το κρεσέντο της εθνικής ομάδας.
Με ένα σερί 4-0 έγινε 6-4, με την εθνική ομάδα να κάνει το +3 (8-5) με την Αγγελική Γερόλυμου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Με γκολ των Λιόση και Αβραμίδου στο πρώτο δίλεπτο της γ' περιόδου η εθνική ομάδα εκτόξευσε τη διαφορά στο 10-5. Το νερό είχε μπει για τα καλά στο ποτάμι και η πρόκριση στα ημιτελικά δεν χανόταν με τίποτα.
Ακόμα και η αντίδραση της Ολλανδίας (10-8) ήταν πρόσκαιρη. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη πήρε πέναλτι, η Αντιγόμνη Ρουμπέση ευστόχησε και το 11-8. έδωσε ξανά αέρα τριών γκολ, για να έρθει η Αγγελική Γερόλυμου, να σφραγίσει την μεγαλειώδη πρόκριση, κάνοντας στην παίκτρια παραπάνω το 12-9, ενώ απέμενε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό.
Η Ελλάδα είχε 3/8 με παίκτρια παραπάνω, 2/2 πέναλτι, έξι γκολ από την περιφέρεια και ένα από θέση φουνταριστού.
Η Ολλανδία είχε 5/13 με παίκτρια παραπάνω, τέσσερα γκολ από την περιφέρεια και ένα από θέσξθη φουνταριστού.
Διαιτητές: Μπργκούλιαν (Μαυροβούνιο), Μπαλφανμπάγιεφ (Καζακστάν)

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-1, 2-3, 2-2.
Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 3, Μανωλιουδάκη 1, Αντωνάκου 2, Λαρά, Γουλά.
Ολλανδία (Μαουτζέρι): Φαν ντερ Μέιντεν, Σμιτ 1, Φρεντερίκα Κάμπουτ 2, Χακβέρντιαν 1, Φαν ντερ Σλοτ, Στόμπχορστ, Φαν Μπέλκουμ 3, Ρέμερς 2, Τζαντιέν Κάμπουτ, Φέρμερ 1, Κλάασεν, Κουτ, Χέινις.
ΠΗΓΗ:sentragoal