Χάλκινο ο Γκολομέεβ στη Λίμα

Σάββατο, 20 Αυγούστου 2011

Το τρίτο μετάλλιό της κέρδισε η Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων-νεανίδων, που διεξάγεται στη Λίμα του Περού. Το τρίτο μετάλλιό της κέρδισε η Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων-νεανίδων, που διεξάγεται στη Λίμα του Περού.
«Δράστης» της νέας επιτυχίας για τα ελληνικά «χρώματα» είναι ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο με επίδοση 22.80.

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Αυστραλός Κάμερον ΜακΕβόι με 22.69, ενώ δεύτερος κατετάγη ο Ισπανός Αϊτόρ Μαρτίνεθ Ροντρίγκεθ με 22.72.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα άλλα δύο ελληνικά μετάλλια στη διοργάνωση έχουν κατακτήσει οι Ανδρέας Βαζαίος, ασημένιο στα 200 μ μικτή ατομική και ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, χάλκινο στα 100 μ πρόσθιο.

Συνολική η χώρα μας στην ιστορία των παγκοσμίων πρωταθλημάτων εφήβων-νεανίδων μετρά τέσσερα μετάλλια, καθώς την αρχή είχε κάνει η Κέλι Αραούζου όταν είχε κερδίσει το ασημένιο μετάλλλιο στα 1500 μ ελεύθερο στο Μοντερέι το 2008.
Ο Κριστιάν Γκολομέεβ, αθλητής του Εθνικού, παράλληλα εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών, που θα γίνει στην Αμβέρσα το διάστημα 21-27 Μαΐου 2012.

Ο Αλέξανδρος Θεοχαρίδης κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό των 50 μ ύπτιο, κάλυψε την απόσταση σε 26.41, ενώ στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν ο Γερμανός Κρίστιαν Ντίνερ (25.59), ο Αμερικανός Τζέικομπ Πέμπλεϊ (25.75) και ο Ιταλός Νικολό Μπονάκι (25.78).
ΠΗΓΗ:sentragoal