«Χρυσός» Σαμιλίδης στην Λίμα

Δευτέρα 22 Αυγούστου 2011

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ολοκληρώθηκε για την Ελλάδα το 3ο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων-νεναίδων στην Λίμα του Περού.
Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 50 μ. πρόσθιο, θριαμβεύοντας στον τελικό με 28.27
και χάρισε στην ελληνική κολύμβηση το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της διοργάνωσης.
Παράλληλα ο κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, που ήταν φέτος και πρωταθλητής Ευρώπης στους εφήβους στα 100 μ πρόσθιο στο Βελιγράδι, κέρδισε το δεύτερο μετάλλιό του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, καθώς είχε προηγηθεί το χάλκινο στα 100 μ πρρόσθιο.
Τον Παναγιώτη Σαμιλίδη στον τελικό των 50 μ πρόσθιο ακολούθησαν ο Ιάπωνας Ακιχίρο Γιαμαγκούτσι και ο Βρετανός Κρέιγκ Χάρι Μπένσον, οι οποίοι σημείωσαν τον ίδιο χρόνο (28.44) και πήραν από ένα ασημένιο μετάλλιο.

Δεύτερο μετάλλιο και για τον Βαζαίο
Όμως οι μεγάλες επιτυχίες για την ελληνική κολύμβηση στην τελευταία ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος δεν σταμάτησαν εδώ.

Ο συναθλητής του στην Αργυρούπολη Ανδρέας Βαζαίος ύστερα από την δεύτερη θέση στα 200μ.μικτής ατομικής, πήρε το ασημένιο μετάλλιο και στα 200μ. πεταλούδα με επίδοση 1:59.27.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε ο Ιάπωνας Κέντα Χιράι, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ αγώνων με επίδοση 1:57.16, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Καναδός ΜακΚένζι Ντάραγκ με 1:59.31.

Η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην πρωτεύουσα του Περού ολοκληρώθηκε με το πανελλήνιο ρεκόρ από την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 μ μικτή ομαδική.
Οι Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος και Κριστιάν Γκολομέεβ κάλυψαν την απόσταση σε 3:42.95 και συνέτριψαν το ρεκόρ που είχαν κάνει στον προκριματικό (3:45.74).
Τα μετάλλια στα 4Χ100μ. μικτής ομαδικής κατέκτησαν οι Ηνωμένες Πολιτείες (3:39.65, ρεκόρ αγώνων), η Ιαπωνία (3:39.92) και η Ιταλία (3:42.44).

Συνολικά, η Ελλάδα κατέκτησε πέντε μετάλλια στη διοργάνωση, καθώς, εκτός από τα δύο του Σαμιλίδη και τα δύο του Βαζαίου, ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, πριν από τη διοργάνωση στη Λίμα, το μοναδικό μετάλλιο της Ελλάδας σε Παγκόσμιο εφήβων/νεανίδων είχε κατακτήσει η Κέλυ Αραούζου, η οποία το 2008 στο Μοντερέι είχε πάρει το ασημένιο στα 1500μ.

Ενατη στον πίνακα των μεταλλίων
Η Ελλάδα με τα πέντε συνολικά μετάλλια πήρε την 9η θέση στον τελικό πίνακα μεταλλίων στο 3ο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων.