Βάθρο και στο Λονδίνο για το Γιαννιώτη

Σάββατο 13 Αυγούστου 2011

Ακόμη ένα δείγμα του αστείρευτου ταλέντου αλλά και των ψυχικών του αποθεμάτων έδωσε το Σάββατο 13/8 test event των Ολυμπιακών Αγώνων, στο Σερπεντάιν του Χάιντ Παρκ ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Σαγκάης, Σπύρος Γιαννιώτης τερματίζοντας 3ος στα 10χλμ της διοργάνωσης.

Μία επιτυχία που αποκτά μεγαλύτερη αξία αν σκεφτεί κανείς, όχι μόνο γιατί με 1:51.16 είχε τον ίδιο χρόνο με το δεύτρο Γερμανό Τόμας Λουρτζ, αλλά κυρίως γιατί πριν από λίγες ώρες, επειτα από τρεις κούρσες είχε στεφθεί πρωταθλητής στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του Αλίμου.
Στον αγώνα του Χάιν Παρκ, στον οποίο θριάμβευσε με 1:50.46 ο Καναδός Βεινμπέργκερ, ο πρωταθλητής μας Αντώνης Φωκαίδης έπειτα από καλή εμφάνιση τερμάτισε στην 11η θέση με 1:53.16.

Στα 10 χλμ γυναικών, όπου κυριάρχησε η Ιταλίδα Γκριμάλντι με 2:02.49, η επίσης «φρεσκοεστεμμένη» πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 1500μ, Μαριάννα Λυμπερτά κατέλαβε με επίδοση 2.06.52 την 15η θέση, ενώ ένα δευτερόλεπτο πιο γρήγορη, με 2.06.51 ήταν η 14η Κέλλυ Αραούζου.
ΠΗΓΗ:sentragoal