Δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι στο Χρτζεκνόβι

Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

Δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι να κερδίσουν έστω κι έναν αγώνα στο τουρνουά προετοιμασίας στο Χρτζεκνόβι. Ομως αποδείχτηκε ότι η ομάδα είναι πολύ καλή, αφού κατάφερε να παίξει όλα τα παιχνίδια στα ίσια, παρά τις πολύ μεγάλες ελλείψεις που είχε. Στον προχθεσινό αγώνα με το Μαυροβούνιο (9-13),
ξέχασα να αναφέρω τους σκόρερς. Αυτοί ήταν οι ακόλουθοι:
Φώσκολος 3, Προσινικλής 3, Γαβαλάς 2 και Φωκάς 1.

Στον χθεσινό αγώνα απέναντι στην Ιταλία, η εθνική μας δεν είχε ούτε τον Μπεζιλιώτη (τσίμπημα στους προσαγωγούς από παλιό τραύμα), αλλά ούτε και τον Λουιζίδη (στομαχικό πρόβλημα από την προγούμενη ημέρα). Παρόλα αυτά, πάλεψε για την νίκη την οποία έχασε στις λεπτομέρειες.
Νικητές λοιπόν οι Ιταλοί με σκορ 7-6 (1-1, 1-1, 3-2, 2-2). Η εθνική μας έπαιξε πολύ καλά στον αμυντικό τομέα, όπου η αλληλοκάλυψη ήταν εξαιρετική. Κάποια στιγμή μάλιστα προηγηθήκαμε και στο σκορ (4-3), αλλά δεν τα καταφέραμε να κρατήσουμε το προβάδισμα. Το ευχάριστο ήταν ότι χρησιμοποιήθηκαν και μάλιστα πολύ, όλοι οι παίκτες, ενώ ο Κώστας Βαμβακάρης προφύλαξε όλους όσους κατά την διάρκεια του τουρνουά είχαν έστω και το παραμικρό πρόβλημα. Μάλιστα δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια, και μου είπε ότι το μόνο νεκρό διάστημα της ομάδας ήταν το πρώτο ημίχρονο με τους Μαυροβούνιους, από τους οποίους δεχτήκαμε αρκετά γκολ στην κόντρα.
Σκόραραν για την εθνική μας οι: Προσινικλής 2, Φωκας, Χατζηγούλας, Χρυσοσπάθης και Γαβαλάς από 1.

Οι έφηβοι πλέον έχουν αύριο ρεπό, και στην συνέχεια θα προπονούνται στον Αγιο Κοσμά με τον Κώστα Βαμβακάρη, μέχρι να επιστρέψει ο Περικλής Δαμάσκος από τον Βόλο (την μεθεπόμενη Δευτέρα).

ΠΗΓΗ:news.multiproject.gr