Με το δεξί οι έφηβοι στο ευρωπαϊκό

Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2011

Με εύκολη νίκη επί της Λευκορωσίας, 15-7, άρχισε η εθνική ομάδα εφήβων τις υποχρεώσεις της στο αντίστοιο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που φιλοξενείται στη Ριέκα της Κροατίας. Η εθνική ομάδα βρήκε αντίσταση από τη Λευκορωσία για 11 αγωνιστικά λεπτά.
Σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα κέρδιζε με 4-3, αλλά με τέσσερα συνεχόμενα γκολ προηγήθηκε 8-3, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του β΄οκταλέπτου.
Στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε στο +8 (12-4), για να διατηρηθεί σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-6, 1-6, 2-1.

Λευκορωσία (Ραμανόφσκι): Μαχούγκι 4, Μπίτσκου 2, Πάνιν 1,

Ελλάδα (Δαμάσκος): Σολανάκης 3, Αλβέρτης 3, Ποταμιάνος 2, Χατζηγούλας 2, Προσινικλής 1, Λάππας 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Φωκάς 1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που αγωνίζεται η εθνική ομάδα (Β'), η Ισπανία κέρδισε τη Ρουμανία με 11-9 (4-3, 4-1, 1-4, 2-1).

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδα θα είναι η Ρουμανία, τη Δευτέρα (12/9) στις 10 π.μ.
ΠΗΓΗ:sentragoal