Δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ ο Χρήστου!

Παρασκευή 11 Ιουλίου 2014

Είναι απίστευτο! Ο 18χρονος Απόστολος Χρήστου έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100μ. ύπτιο εφήβων για δεύτερη φορά μέσα σε 24 ώρες κατακτώντας και τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.
Στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που γίνεται στην Ολλανδία έκανε χρόνο 54,03 σπάζοντας το προηγούμενο που ήταν 54,41 και το σημείωσε ο ίδιος στον χθεσινό ημιτελικό. Ο Χρήστου κατέκτησε την πρώτη θέση και τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.
Ο 18χρονος πρωταθλητής του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός από τα πρώτα μέτρα, πέρασε τα πρώτα 50μ. σε 26.17 και εξακολούθησε να βρίσκεται στην κορυφή της κούρσας και στο δεύτερο μισό. Τελικά τερμάτισε πρώτος με νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων, συντρίβοντας το προηγούμενο δικό του κατά 38 εκατοστά του δευτερολέπτου.Ο Χρήστου πανηγύρισε έντονα την νίκη του και έτσι ο εθνικός ύμνος της χώρας μας θα ακουστεί για πρώτη φορά, προς το παρόν, σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων.
7η επίδοση στον κόσμο.
Αξίζει να σημειωθεί πως η επίδοση του πρωταθλητή μας συμπεριλαμβάνεται στις 20 καλύτερες επιδόσεις του κόσμου για φέτος, καθώς το 54.03 που σημείωσε είναι η 7η καλύτερη επίδοση στην πανευρωπαϊκή κατάταξη και 18η σε ολόκληρο τον κόσμο. Την πρώτη κατέχει ο 18χρονος Κινέζος Ζιαχού με 52.34, ο οποίος, όμως, τη σημείωσε στο κινεζικό πρωτάθλημα που δεν περιλαμβάνεται σε αυτά της FINA και επομένως δεν υπολογίζεται στα Παγκόσμια ρεκόρ.
Επιμέλεια: Κωνσταντίνος Φωτόπουλος