5η θέση στον κόσμο για τα κορίτσια

Κυριακή, 23 Αυγούστου 2015

Την πέμπτη θέση κατέλαβε τελικά η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών Κ23, καθώς οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση επικράτησαν επί της Ιταλίας 12-7.Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα και στις δύο πρώτες περιόδους το σκορ έμεινε ισόπαλο με την
Ελευθερία Πλευρίτου να είναι η μόνη παίκτρια της Ελλάδας που έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα της Ιταλίας.
Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο είχαμε ανατροπή σκηνικού. Η Εθνική συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και βελτιώθηκε στην επίθεση. Η MVP της Ελλάδας, Ελευθερία Πλευρίτου συνέχισε να «πυροβολεί» από παντού, μόνο που αυτή τη φορά είχε συμπαραστάτρια τη φουνταριστή της Εθνικής, Έλενα Ξενάκη. Η ελληνική ομάδα κράτησε ανέπαφη την εστία της κάτι λιγότερο από επτά λεπτά (σχεδόν μια ολόκληρη περίοδο) και το ίδιο διάστημα σκόραρε έξι τέρματα. Φυσικό επακόλουθο η εύκολη επικράτηση επί της Ιταλίας. Η ελληνική ομάδα απέδειξε ότι την αδικεί η 5η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και πως η ήττα από τον Κανάδα ήταν μια κακή παρένθεση πως όμως στοίχησε την είσοδο στην τετράδα.

Οκτάλεπτα 2-2, 1-1, 3-2, 6-2
Ελλάδα (Μορφέσης) Ε. Πλευρίτου 7, Ξενάκη 3, Σ. Χαραλαμπίδου 1, Νιαρχάκου 1.
Ιταλία (Ζίτσα) Γκαλάρντι 1, Ιωάννου 1, Μαρλέτα 2, Γκρανολάτι 2, Μορβίλο 1.