Ο… γνωστός Γιαννιώτης

Παρασκευή, 26 Φεβρουαρίου 2016

Ικανοποιητική μπορεί να χαρακτηριστεί η πρώτη εμφάνιση του Σπύρου Γιαννιώτη για το 2016 στο open water, καθώς κατέλαβε την 12η θέση στο παγκόσμιο κύπελλο του Άμπου Ντάμπι.
Κατά την προσφιλή του τακτική, ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε τον αγώνα των 10χλμ. στο οποίο
συμμετείχαν 81 αθλητές, μένοντας πίσω και κολυμπώντας συντηρητικά. Μάλιστα στο πρώτο πέρασμα των 2χλμ, βρισκόταν στην 48η θέση με 21:40.7, όταν ο πρώτος, Κιρίλ Αμπροσίμοφ (Ρωσία) πέρασε σε 21:21.7.
Κρατώντας σταθερό το ρυθμό έκανε το δεύτερο πέρασμα σε 21:44.0 για να ανέβει στην 31η θέση. Ακολούθησε ένα κακό 2αρι που τον έβγαλε εκτός ρυθμού για να κάνει το τρίτο του πέρασμα στην 53η θέση με 22:09.9.
Κάπου εκεί ξεκίνησε όπως συνηθίζει ο Γιαννιώτης την αντεπίθεση του. Το τέταρτο πέρασμα ήταν το ταχύτερο που έγινε από οποιονδήποτε κολυμβητή μεταξύ 6ου και 8ου χιλιομέτρου. Το αποτέλεσμα ήταν ο αθλητής του Νίκου Γέμελου να καταπιεί 36 αντιπάλους!
Ο Γιαννιώτης συνέχισε την αντεπίθεση του, αλλά δεν πρόλαβε να μπει εντός 10αδας, για να ολοκληρώσει 12ος με 1:47.50. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γάλλος Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ με 1:47.39, δεύτερος ο Βρετανός Τζακ Ρεξ Μπάρνελ με 1:47.47 μαζί με τον Ιταλό Σιμόνε Ρουφίνι που έκανε ακριβώς τον ίδιο χρόνο και τρίτο τον Γερμανό Κριστιάν Ράιχερτ που έκανε 1:47.48.