Οι Νοχίτες το φώναζαν, το πίστεψαν, το έκαναν

Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2016

Στο κλειστό κολυμβητήριο της Νίκαιας έγιναν φέτος οι Χειμερινοί Αγώνες Kατηγοριών. Ο Ν.Ο.Χ. συμμετείχε με 24 κολυμβητές και κολυμβήτριες, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, κατακτώντας 6 μετάλλια – 1 χρυσό, 4 αργυρά κι ένα χάλκινο, ενώ πάρα πολλοί κολυμβητές του μπήκαν
στις οκτάδες των αγωνισμάτων.
Σε μια φανταστική κούρσα στα 4Χ100μ. ελεύθερο, ο Ν.Ο.Χ. με τους Νικάκη Παναγιώτη, Ρουμπή Δημήτρη, Βουγιουκαλάκη Χρήστο κα Μπίλα Στέργιο πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο ανάμεσα σε 17 ομάδες. Οι Παίδες του Ν.Ο.Χ. ήταν εντυπωσιακοί και, κάνοντας όλοι τους νέα ατομικά ρεκόρ, δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους.
Κατά την 5η αγωνιστική (την τρίτη μέρα των αγώνων), στο αγώνισμα 4Χ100μ. μικτή ομαδική με τους Μπίλα Στέργιο, Γυμνόπουλο Βαγγέλη, Ζωτιάδη Γιώργο και Νικάκη Παναγιώτη, κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο, κάνοντας και πάλι νέα ατομικά ρεκόρ.
Στα ατομικά αγωνίσματα με πρωταγωνιστή τον Μπίλα Στέργιο, ο οποίος κατέκτησε τρία (3) αργυρά μετάλλια στα 50, 100 και 200μ. ύπτιο, ο μικρότερος σε ηλικία Παίδας ήταν εντυπωσιακός, κάνοντας φανταστικές επιδόσεις για την ηλικία του.
Ξεχώρισε επίσης φοβερός Νικάκης Παναγιώτης με τις επιδόσεις του, αφού εκτός του χρυσού και του αργυρού μεταλλίου στις σκυταλοδρομίες κατέκτησε κι ένα χάλκινο στα 50 μ ελεύθερο, ενώ ήταν 4ος στα 100μ. ελεύθερο και στα 50μ. πεταλούδα.
Πολύ καλές εντυπώσεις άφησαν οι μεταγραφές από την Κύπρο, οι Ονουφρίου Κωνσταντίνος και Ζωτιάδης Γιώργος, αλλά και ο Κρητικός Βουγιουκαλάκης Χρήστος, τόσο στις σκυταλοδρομίες όσο και στα ατομικά αγωνίσματα. Ο Ονουφρίου πήρε την 4η θέση στα 1500μ. ελεύθερο και την 8η στα 200μ. μικτή ατομική. Ο Ζωτιάδης ήρθε 5ος στα 100 μ πεταλούδα.
Ο Ρουμπής Δημήτρης, εκτός από το χρυσό στα 4Χ100 μ ελεύθερο, ήρθε 6ος στα 200μ. ελεύθερο, ενώ ο Παπαδημητρίου Νίκος ήρθε 8ος στα 1500μ.ελ. και 4η θέση πήρε η ομάδα στα 4 Χ200μ. ελεύθερο με τους Ονουφρίου-Παπαδημητρίου-Ρουμπή-Ζωτιάδη.
Το «βάπτισμα του πυρός» πήραν και οι 13χρονοι κολυμβητές του Ν.Ο.Χ. στους Χειμερινούς Αγώνες, αφήνοντας άριστες εντυπώσεις και, κάνοντας νέα ατομικά ρεκόρ, μπήκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.
Ο Παπανικολάου Χρήστος ήρθε 5ος στα 50μ. ύπτιο, 6ος στα 200μ. ύπτιο και 7ος στα 100μ. ύπτιο. Ο Κυράνας Νίκος ήρθε 5ος στα 200μ. ελεύθερο, 6ος στα 100μ. ελεύθερο και 8ος στα 400μ. ελεύθερο, ενώ η Κουράτορα Μιρέλα πήρε την 8η θέση στα 200μ. ύπτιο.
Στην οκτάδα του αγωνίσματος 4Χ100 μ ελεύθερο Παμπαίδων Β’ μπήκαν και οι
Τυχόπουλος Άγγελος και Πολίτης Άγγελος, παίρνοντας την 7η θέση στο αγώνισμα αυτό όπως και την 6η θέση στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική Παμπαίδων Β'. Επίσης, την 7η θέση πήραν στα 4Χ200 μ ελεύθερο Παμπαίδων Β΄ οι Κυράνας Ν.-Παπανικολάου Χ.-Πολίτης Α.-Καλαφάτης Γ.
Στους αγώνες έλαβε μέρος και ο αθλητής μας Παυλάκης Ιάσονας με την ομάδα των νέων του Γλαύκου Περιστερίου όπου  κατέκτησε στις σκυταλοδρομίες των Εφήβων  την 6η θέση στα 4Χ100μ. ελ. και την 8η θέση στα 4Χ100μ. Μ.Ο., ενώ στα ατομικά  αγωνίσματα στα 50μ. ύπτιο ήρθε 7ος και στα 50μ. πεταλούδα 8ος.
Έλαβαν μέρος ακόμη, σε ατομικά αγωνίσματα και με καλές επιδόσεις οι εξής:
Δήμου Σωτήρης στα 200 μ & 400 μ ελ.
Καλουτάς Γιώργος στα 50, 100 & 200 μ υπ.
Πολίτη Πηνελόπη στα 50 & 100 μ ελ. & 50 μ υπ.
Σίδερη Κωνσταντίνα στα 100, 200 & 400 μ ελ.
Αναστασιάδη Βάσια στα 50, 100 & 200 μ υπ.
Μερτή Νεφέλη στα 50, 100 & 200 μ πρ.
Γυμνόπουλος Κωνσταντίνος στα 50, 100 & 200 μ πρ.
Καλουτάς Λευτέρης στα 50, 100 & 200 μ υπ.
Λέων Ευαγγελία στα 50 & 100 μ ελ. και 100 μ πρ.
Κουράτορα Μιρέλα στα 50, 100 & 200 μ υπ.
Τυχόπουλος Άγγελος 100 & 200 μ πετ. και 200 μ Μ.Α.
Πολίτης Άγγελος στα 50 & 200 μ υπ.
Ο πρόεδρος κ. Αναστασιάδης Θάνος, η έφορος αγωνιστικής κα. Σαραντίδου Ελευθερία και οι προπονητές Κοτρώτσιος Αλέκος, Χρόνης Θανάσης και Αναστασιάδης Νίκος συγχαίρουν τους αθλητές και αθλήτριες  για τις επιδόσεις τους και του εύχονται καλή συνέχεια.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ν.Ο.Χ. για ολόκληρο το διάστημα που θα είναι κλειστό το Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλκίδας λόγω επισκευών, θα πηγαινοέρχεται καθημερινά στην Αθήνα στο κολυμβητήριο των Ν. Λιοσίων για προπονήσεις και για να προετοιμαστεί για το Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών και το Σχολικό Πρωτάθλημα που θα γίνουν ταυτόχρονα στις 4, 5 & 6 Μαρτίου στο ολυμπιακό κολυμβητήριο (ΟΑΚΑ).