«Χρυσός» ο Βαζαίος στο ευρωπαϊκό

Πέμπτη 19 Μαΐου 2016

«Χρυσή» σελίδα έγραψε για την ελληνική κολύμβηση ο Ανδρέας Βαζαίος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου. Ο πρωταθλητής κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα 200 μ. μεικτής με 1.58.18, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Πρόκειται για το τρίτο χρυσό μετάλλιο
της χώρας μας στην ιστορία του θεσμού (το 18ο στο σύνολο). Προκρίσεις για τους σημερινούς τελικούς κατέκτησαν οι Στέφανος Δημητριάδης και Παναγιώτης Σαμιλίδης.

Ο Ανδρέας Βαζαίος «έπεσε» στην ολυμπιακή πισίνα του 2012 αποφασισμένος να φύγει από το Λονδίνο με μετάλλιο. Στο δεύτερο στυλ (ύπτιο) πήρε προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γκαλ Νέβο (Ισραήλ) με 1.59.69 και στην τρίτη ο Αλέξις Μανάκας Σάντος (Πορτογαλία) με 1.59.76.

Ο Στέφανος Δημητριάδης προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε τελικό ευρωπαϊκού, στα 200 μ. πεταλούδα. Με 1.57.44 τερμάτισε τρίτος στον ημιτελικό και θα αγωνιστεί σήμερα με την 7η καλύτερη επίδοση. Αντίθετα, ο Γιάννης Δρυμωνάκος δεν τα κατάφερε και με 1.59.79 κατετάγη 13ος. Την καλύτερη επίδοση σημείωσε ο κάτοχος πέντε ολυμπιακών μεταλλίων (τρία ασημένια, δύο χάλκινα), ο Λάζλο Τσεχ (Ουγγαρία).

Θέση στον σημερινό τελικό των 200 μ. προσθίως «έκλεισε» ο Παναγιώτης Σαμιλίδης. Παρότι αγωνίστηκε στην 1η διαδρομή, έκανε εξαιρετικό χρόνο (2.11.22), βελτίωσε την εφετινή του επίδοση και τερμάτισε τρίτος στην πρώτη ημιτελική σειρά (προκρίθηκε ως 6ος). Αντίθετα, ο Δημήτρης Κουλούρης, ο οποίος βρέθηκε στην 8η διαδρομή, ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 2.12.09 και περιορίστηκε στην 11η θέση της γενικής κατάταξης. Ως πρώτος πήρε το «εισιτήριο» ο Βρετανός Ρος Μέρντοχ (2.09.72).

Η Θοδώρα Δράκου δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100 μ. υπτίως. Με 1.02.06 κατετάγη 16η. Το ίδιο και ο Απόστολος Χρήστου στα 50 μ. υπτίως. Φανερά κουρασμένος από την προχθεσινή προσπάθειά του για το χάλκινο στα 100 μ. υπτίως, με 25.28 περιορίστηκε στη 10η θέση.

Ο Μιχάλης Κοντιζάς ήταν ο μόνος αθλητής μας που δεν προκρίθηκε χθες σε ημιτελικό. Με χρόνο 26.24 στα 50 μ. υπτίως πλασαρίστηκε στην 24η θέση.

• Ευρωπαϊκό ρεκόρ πέτυχε ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι. Το μεγάλο αστέρι της ιταλικής κολύμβησης κολύμπησε τα 1.500 μ. ελευθέρως σε 14.34.04 (η 2η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών) και, φυσικά, κατέκτησε το χρυσό.