Τρομερός Βαζαίος με χάλκινο μετάλλιο!

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Φοβερή εμφάνιση από τον Ανδρέα Βαζαίο, ο οποίος στην τελευταία του κούρσα χάρισε στην Ελλάδα το μοναδικό της μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας της Νετάνια.
Με το καταπληκτικό 52.67 ο Έλληνας πρωταθλητής
τερμάτισε 3ος στον τελικό των 100μ. της μεικτής, διαλύοντας το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 53.09. Να σημειωθεί πως ο Βαζαίος ταξίδεψε στο Ισραήλ για να αγωνιστεί στο ευρωπαϊκο πρωτάθλημα με δικά του έξοδα, καθώς η ομοσπονδία δεν ενέκρινε την αποστοή του. Ο σημερινός ήταν ο τρίτος τελικός στο ευρωπαϊκό και το πανελλήνιο, το έκτο που σημείωσε στη Νετάνια!
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σεργκέι Φεσίκοφ κάνοντας 52.00, ενώ δεύτερος ήταν ο Ισραηλινός Γιάκοφ Γιαν Τουμάρκιν με 52.62.
Απολαύστε το φοβερό 52.67 στα 100μ. μεικτή του Ανδρέα Βαζαίου που χάρισε στην Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας πισίνας στη Νετάνια του Ισραήλ.

Το 7ο ελληνικό μετάλλιο

Ο Ανδρέας Βαζαίος έβαλε τέλος σε μία περίοδο οκτώ ετών όπου η Ελλάδα δεν κατέκτησε κανένα μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωταθλημα 25αρας πισίνας.
Το χάλκινο που κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής στα 100μ. μεικτής, είναι το 7ο συνολικά και έκτο χάλκινο στην ιστορία των ευρωπαϊκών για την Ελλάδα. Επίσης πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο σε μεικτή, αλλά πρώτο στα 100μ.