Επιβεβαίωσε την κυριαρχία του ο Ν.Ο.Χαλκίδας

Τετάρτη 19 Ιουλίου 2017

Ο Ν.Ο.Χ. σεβόμενος την ιστορία του και το όνομά του, επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά τη δύναμή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Κατηγοριών Παίδων-Κορασίδων Εφήβων-Νεανίδων που έγινε από 13-16 Ιουλίου, 2017
στο κολυμβητήριο Α. Πεπανός της Πάτρας και παραμένει ψηλά.
Σε μια δύσκολη κολυμβητική σαιζόν με αρκετές αντιξοότητες, ο Όμιλος και οι αθλητές του κρατήθηκαν στα ψηλά στρώματα της κολύμβησης των αντίστοιχων ηλικιών για άλλη μια χρονιά, κατακτώντας 2 χρυσά μετάλλια, ένα αργυρό και τέσσερις θέσεις στην οκτάδα.
Τα μετάλλια κατέκτησε ο διεθνής αθλητής και παίδας του Ν.Ο.Χ. Μπίλας Στέργιος (δύο χρυσά στα 50 μ και 100 μ ύπτιο, ενώ στα 200 μ ύπτιο αργυρό μετάλλιο), αποδεικνύοντας άλλη μια φορά πόσο μεγάλος αθλητής είναι.
Την 7η θέση στον τελικό κατέκτησε ο Νίκος Παπαδημητρίου στο αγώνισμα 1500 μ ελεύθερο κατηγορίας εφήβων με νέο ατομικό ρεκόρ 16:54.97, όπως και στα 800 μ ελεύθερο με χρόνο 8:48.24.
Κατέλαβε την 8η θέση στα 200 μ μικτή ατομική ο Ονουφρίου Κωνσταντίνος, με χρόνο 2:17.23, ο οποίος συμμετείχε και στη σκυταλοδρομία 4 Χ 200 μ ελεύθερο μαζί με τους Ζωτιάδη Γεώργιο, Παπαδημητρίου Νίκο και Νικάκη Παναγιώτη, παίρνοντας την 4η θέση με εντυπωσιακή επίδοση 8:01.55.
Η ίδια ομάδα στα 4 Χ 100 μ ελεύθερο πήρε την 7η θέση με τον Ρουμπή Δημήτριο στη θέση του Ονουφρίου με χρόνο 3:38.19 και την 11η θέση στα 4 Χ 100 μ μικτή ομαδική με τον Καλουτά Γεώργιο (ύπτιο), Γυμνόπουλο Ευάγγελο (πρόσθιο), Ζωτιάδη Γεώργιο (πεταλούδα) και Νικάκη Παναγιώτη (ελεύθερο).
Παρά τον μεγάλο ανταγωνισμό που υπήρχε, εντυπωσίασαν και οι υπόλοιποι κολυμβητές και κολυμβήτριες του Ν.Ο.Χ. με πρωταγωνιστές τους: