Πολυτιμότερη του ευρωπαϊκού η Ελευθερία Πλευρίτου, βραβεύτηκε από τον Κυριάκο Γιαννόπουλο

Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022

Μεγάλη διάκριση: η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε η πολυτιμότερη παίκτρια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Σπλιτ. Τη βράβευση έκανε ο πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και Α' Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, Κυριάκος Γιαννόπουλος.

Πρώτη σκόρερ με 24 τέρματα η Γκρέτα Γκουρισάτι (Ουγγαρία) και κορυφαία τερματοφύλακας η Ισπανίδα Μαρτίνα Τέρε,

Στον αγώνα για τη τρίτη θέση, η Ιταλία με επιμέρους 6-1 στην τελευταία περίοδο και πρωταγωνίστρια την πρώην «ερυθρόλευκη» Ρομπέρα Μπιανκόνι (3 τέρματα στην 4η περίοδο, πέντε συνολικά) νίκησε την Ολλανδία με 16-13 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 4-3, 4-2, 1-6.

Ολλανδία (Ευάγγελος Δουδέσης): Σλίκινγκ 2, Φαν ντερ Σλοτ 1, Κένινγκ 2, Φαν ντε Κρατς 4, Σέβενιτς 1, Χούστρα 2, Μολχούιζεν 1

Ιταλία (Κάρλο Σίλιπο): Αβένιο 2, Τζουστίνι 4, Πικότσι 3, Μπιανκόνι 5, Παλμιέρι 1, Βιακάνα 1.

Για την 5η θέση: Ουγγαρία-Ισραήλ 18-7

Για την 7η θέση: Γαλλία-Κροατία 13-4

Η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών, μετά από καταπληκτικές εμφανίσεις, έφθασε μέχρι τον τελικό, και για τέταρτη φορά σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανέβηκε στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου.

Την απονομή στις διεθνείς, έκανε ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και μέλος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος.