ΗΠΑ-Σερβία και Ιταλία-Κροατία Οι 2 ημιτελικοί

Σάββατο 25 Ιουνίου 2011

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα των ΗΠΑ επί του Μαυροβουνίου στον πρώτο προημιτελικό της τελικής φάσης του Γουόρλτ Λιγκ της Φλωρεντίας. Τελικό αποτέλεσμα 6-6 (0-3, 3-1, 2-1, 1-1) και 4-3 στα πέναλτι. Οι Μαυροβούνιοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά, αλλά οι Αμερικάνοι, όσο περνούσε
η ώρα, εκμεταλλευόμενοι την ανυπαρξία των αντιπάλων τους στον παίκτη παραπάνω, κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και ισοφάρισαν 12" πριν την λήξη με γκολ του Αζεβέντο στον παίκτη παραπάνω.
Στα πέναλτι οι Αμερικάνοι ήταν πιό εύστοχοι και πέρασαν στον ημιτελικό
ΗΠΑ: Αλεξάντερ 1, Αζεβέντο 1, Κράμχολτζ 1, Πάουερς 1, Μπέιλι 1 και Βαρέλας 1
Μαυροβούνιο: Μλ. Γιάννοβιτς 2, Τίσιτς 1, Ράντοβιτς 1, Πέτροβιτς 1 και Ντανίλοβιτς 1.
Η έλλειψη των 3 παικτών πάντως ήταν ολοφάνερη. Κατά την άποψή μου, αν επιστρέψουν οι συγκεκριμένοι παίκτες, είναι σίγουρο, ότι το Μαυροβούνιο θα διεκδικήσει μετάλλιο στην Σανγκάη.

Στον δεύτερο προημιτελικό, οι Σέρβοι δυσκολέυτηκαν λίγο μέχρι περίπου 2΄πριν το τέλος του ημιχρόνου, απέναντι στους Καναδούς, αλλά στην συνέχεια τους διέλυσαν με το εντυπωσιακό 19-7 (6-3, 3-2 5-1, 5-1)
Σερβία: Φιλίπποβιτς 4, Ουντόβισιτς 4, Πιέτλοβιτς 3, Νίκιτς 3, Βαπένσκι 2, Τζουκ 1, Πρλαίνοβιτς 1 και Μίτροβιτς 1
Καναδάς: Κονσταντίν 3, Κόνγουέι 2, Μπόιντ 1, Ρόμπινσον 1

Στον τρίτο προημιτελικό, η Κροατία συνέτριψε την Κίνα με 15-5 (5-2, 4-1, 1-1, 5-1)
Κροατία: Κάρατς 3, Σούκνο 3, Μπόσκοβιτς 2, Ντόμπουντ 2, Μπάρατς 2, Ομπράντοβιτς 2, Μπαλιούμπασιτς 1
Κίνα: Παν 3, Λι 1, Ταν 1

Ο τέταρτος ημιτελικός ανάμεσα στην Ιταλία και την Αυστραλία απέκτησε σασπένς στο τελευταίο λεπτό, όταν οι Αυστραλοί οι οποίοι ήταν πίσω στο σκορ συνεχώς, κατάφεραν να μειώσουν απο 4-7 σε 6-7 και έχασαν την ευκαιρία 18" πριν το τέλος να ισοφαρίσουν, αλλά το σουτ που επιχείρησαν έφυγε άουτ.
Τελικό αποτέλεσμα 7-6 (1-0, 3-2, 2-1, 1-3)
Ιταλία: Πρεσιούτι 2, Αικάρντι 2, Λουόνγκο 1, Τζωρτζέτι 1 και Τζίτο 1
Αυστραλία: Μίλερ 2, Μακ Γκρέγκορ 1, Χάουντεν 1, Γιάνγκερ 1 και Μάρτιν 1.