Κατέκτησε το «Άκης Τσαταλιός 2011» η Βουλιαγμένη

Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2011

Την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά «Άκης Τσαταλιός 2011» κατέκτησε η ομάδα της Βουλιαγμένης που πέτυχε την τρίτη της νίκη επικρατώντας του Εθνικού με 15-5. Οι παίκτριες του Κώστα Δήμου δεν δυσκολεύτηκαν
να κάμψουν την αντίσταση του Εθνικού και με το ευρύ 15-5 σημείωσαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο τουρνουά.
Το παιχνίδι κρίθηκε από πολύ νωρίς, αφού μόλις στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχες προηγούνταν με 7-0 στο σκορ.
Η συνέχεια ήταν ανάλογη και σταδιακά η διαφορά αυξανόταν υπέρ της Βουλιαγμένης.
Στην τρίτη περίοδο οι «κυανόλευκες» προσπάθησαν να μειώσουν λίγο το σκορ, αλλά πλέον ήταν αργά και δεν απέφυγαν την ήττα από τις αντιπάλους τους.
Πρώτη σκόρερ του ΝΟΒ αναδείχθηκε η Αντιγόνη Ρουμπέση με 3 τέρματα, ενώ την ακολούθησαν οι Τσουκαλά, Ξενάκη και Ασημάκη με 2 γκολ.

Βουλιαγμένη-Εθνικός   15-5
Τα 8λεπτα: 7-0, 3-1, 2-3, 3-1.
Βουλιαγμένη (Κώστας Δήμου): Τσουκαλά 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 3, Μελιδώνη 1, Λιόση 1, Καλογεράκου 1, Παντελίδου 1, Λαρά 1, Χυδηριώτη 1.
Εθνικός (Νίκος Μπαμπάνας): Μπίσμπα 1, Οικονομοπούλου 1, Τετζαλίδου 1, Φουστέρη 1, Ασουμανάκη 1.
Στο άλλο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής του τουρνουά η Κίρισι επιβλήθηκε δύσκολα της Ούγκρα με 14-12.
Η Sofia Konukh και η παρέα της χρειάστηκε να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια και παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν για αρκετή ώρα πίσω στο σκορ, με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν τελικά στη νίκη.

Κίρισι-Ούγκρα   14-12
Τα 8λεπτα: 3-3, 4-5, 5-3, 2-1.
Να σημειώσουμε ότι αμέσως μετά το τέλος των παιχνιδιών ακολούθησαν οι απονομές στην πρώτη ομάδα του τουρνουά, τη Βουλιαγμένη, αλλά και στην καλύτερη παίκτρια των αγώνων, τη Sofia Konukh της Κίρισι.
Τέλος, καλύτερη τερματοφύλακας του τουρνουά αναδείχθηκε η Έλενα Κούβδου της Βουλιαγμένης, πιστοποιώντας έτσι τις εξαιρετικές εμφανίσεις που εξακολουθεί να πραγματοποιεί.
ΠΗΓΗ:aquaticsnews.com